Historie

Taneční soubor Ruty Šuty byl založen v roce 2005 v Kelči pod vedením Jitky a René Hegarových. Manželé Hegarovi měli zkušenost s vedením country taneční skupiny Hrapodska, který fungoval v devadesátých letech v nedaleké Skaličce. V Kelči taneční soubor sdružoval dospělé i dětské tanečníky. Nakonec však v souboru tančily pouze děti, které později soubor převzaly. Vedení tanečního souboru se tedy od roku 2013 věnovala dcera manželů Hegarových – Veronika Ježíková (za svobodna Hegarová), Karel Tvrdoň a Veronika Jandová.

Od klasických country tanců, kterým se soubor věnoval od začátku, se tanečníci dostali k moderním line dance a posléze také k cloggingu (americkému stepu, kterému se věnují country taneční soubory v ČR).

V průběhu let se v souboru vystřídala velká spousta tanečníků, ale jádro zůstalo stále stejné, v dnešní době se tito tanečníci věnují trénování. V dnešní době má soubor 41 členů.

Ruty Šuty v roce 2015 oslavilo 10 let svého fungování. Jako oslavu uspořádalo akci Němetický country fest, jehož součástí je přehlídka spřízněných country tanečních souborů a country bál. Tato akce se již stala akcí tradiční, v roce 2019 proběhne již pátý ročník.